ОКО ЗА ОКО
Када сам већ написао текст о вавилонском владару Хамурабију, онда да наставим са његовим правилом у Законику да се поштује правило за успоствљање правде – ОКО ЗА ОКО, ЗУБ ЗА ЗУБ.
Право је време и место да о томе поново проговоримо у јавности, мада сам већ неколико пута о овоме писао.
Када се друштво распада и када му прети пропаст, биолошки нестанак и губитак државе, онда мора друштво, уколико жели да се спаси и да опстане, да уведе златно правило- Око за око, зуб за зуб.
Мислим да нема другог начина да се уведе ред и да се дисциплинује држава.
Мора да се подвуче црта и да се зна ко за шта одговара.
Слобода подразумева одговорност.
Превевентива је да се људи науче да бране слободу.
Залажем се да просвећеним апсолутизмом закона успоставимо правила у друштву.
Залажем се да свим облицима медијске кампање просвећујемо, обучавамо, учимо, вежбамо и тренирамо све људе у нашој Заједници да науче да поштују донете законе.
Подвлачим, да науче да поштују законе.
Радимо на томе да сви наши грађани буду добро обавештени о законима којих морају да се придржавају.
Након добре, темељне и упорне обуке, оставља се један пристојан, али не дуг рок, да се грађани прилагоде новим правилима спровођења закона.
Значи, толерише се у том року, рецимо, од месец дана, грађанима сва кршења закона.
Поново се опомињу, моле, уче, позивају и вежбају грађани за поштовање закона.
Након истека тог рока прилагођавања, након свега што је држава учинила да грађани схвате да се мењају правила игре, којих држава и сви грађани морају да се придржавају, након времена толеранције и стрпљења, држава почиње да примењује- ДРАКОНСКЕ КАЗНЕ.
Нема другог начина да се спасимо.
Казнама се дисциплинују непослушни кршиоци закона.
Како они који раде у држави, тако и сами грађани.
Увођење правила – Око за око, зуб за зуб- примењиваће се за најтеже облике кршења устава и закона.
Који облик драстичног кажњавања починиоца ће да се примени, остављам да грађани гласањем сами одлуче.
Либералног сам схватања и сматрам да грађани о томе треба да одлуче.
Напомињем, једна анкета, коју смо радили пре неколико година, показала је да преко 92% грађана Србије тражи увођење смртне казне за велеиздају државе.
Христово начело окретања другог образа, није, нажалост, могуће у друштву које се распада и нестаје.
У својој БЕСЕДИ НА ГОРИ, Христ је рекао :
„ Чули сте да је речено: Око за око, и зуб за зуб. А ја вам кажем да се не противите злу; него ако те ко удари по десном образу твоме, окрени му и други.“
Покушао сам у мом личном животу да применим ово хришћанско начело противљења Злу.
Али, нажалост, нисам успео.
Зло је било спремно да иде до краја и одлучно да вас потпуно уништи.
Зло сматра да је окретање образа слабост и кукавичлук жртве, па стога напада још агресивније и суровији, док потпуно жртву не уништи.
Зло разуме само језик – СИЛЕ!
У ком облику ће се та Сила супроставити Злу, то зависи од сплета историјских околности.
Знам добро да се Зло плаши само Силе која је јача од њега.
Која ће му, како написа мудри Његош, стати ногом за врат и дозвати га познанију права.
То је наша људска дужност најсветлија.
Уосталом, зар Христ није БИЧЕМ истерао из храма похлепне трговце и мењаче новца, јер су дом молитве претворили у пећину разбојничку?
Зло разуме једино Бич Божији.
Повлачи се пред њим и поштује правила Заједнице.
Зато нам је данас потребно ново законско подешавање.
ОКО ЗА ОКО, ЗУБ ЗА ЗУБ!
Београд, 7535.г. цветањ



