Početna Tekstovi ДЕВИЗНИ РЕКЕТ

ДЕВИЗНИ РЕКЕТ

170
0

ДЕВИЗНИ РЕКЕТ

 

У мору финансијских шпекулација похлепних Крсташа, издвојићу још једну велику превару о којој се у нашој јавности уопште не пише.

Финанијска превара која је првенствено намењена неразвијеним земљама.

Колонијама које следе пропалу неолибералну економску политику.

Наметнуту од Светске банке, ММФ-а и Зеленаша Крсташа са Вол Стрита.

Како се, нажалост, Србија  налази у тој групи сиромашних и поробљених земаља, текст који следи односи се и на нашу изнутра окупирану  државу.

 

Наиме, светски финансијски моћници Зеленаши наметнули су другим државама да морају да држе у портфељу Централне  банке девизне резерве на рачунима у иностранству.

Инспектори СБ и ММФ контролишу и строго кажњавају све државе које се не придржавају њихових финанијских прописа.

Председници, премијери, министри и гувернери суверених држава се тресу од страха пред намрштеним чиновницима  финансијских Зеленаша.

Тресу се од страха јер њихова власт зависи од извештаја тих окрутних бирократа незналица.

 

Зашто су наметнуте  девизне резерве?

 

Образложење је да би се обезбедила ликвидност државе, да се одбрани стабилност домаће валуте, да се обезбеди сигуран увоз, сервисирање спољног дуга, кредитни рејтинг код инвеститора и изненадни, непланирани, спољни економски шокови.

Можемо да прихватимо ово образложење.

Али, не можемо да прихватимо да се девизне резерве држе изван суверене државе.

Где се држе?

Држе се на рачунима страних банака, које су под контролом или у власништву Зеленаша.

 

Када погледамо структуру светских девизних резерви, онда нам ствари постају много јасније.

Упркос значајном паду девизних резерви у доларима, на сцени је отворена дедоларизација и бежанија централних банака у инвестиционо злато и сребро, још увек је доминантан долар са уделом 57% глобалних девизних резерви.

Евро је на другом мету а -20,3%, Јапански јен -5,5%, Британка фуната -4,4%, кинески јуан 2,2% и преосталих 12,8%  су остале валуте и инвестиционо злато.

 

Колико износе глобалне резерве?

 

Извадио сам податке од 1990 г. до маја 2026.г.

Раст глобалних девизних резерви најбољи је доказ шекулантске игре Зеленаша.

 

              1990    –        950  милијарди долара

              1999    –      1.600  милијарди долара

              2008    –      7.000  милијарди долара

              2010     –      9.258  милијарди долара

   Мај    2026     –    13.140  милијарди долара

 

Неразвијене земље држе   2/3 светских девизних резерви.

Значи, преко 8.760 милијарди долара неразвијених земаља се налази у девизним резервама.

Које се налазе на рачунима банака у власништву Зеленаша или у обвезницама држава Запада, које су банкротирале.

Дакле, сигурнот девизних резерви је неизвесна.

 

То је искусила Русија, када су јој Крсташи запленили 300 милијарди долара девизних резерви у фебруару 2022.г, због започетог рата у Украјини.

Зар то није био довољан сигнал осталим државама да повуку девизне резерве из иностранства?

Није.

Неразвијене државе су наставиле да држе своје девизне резерве у иностранству.

 

Ако знамо да је у периоду од децембра 2008.г. до децембра 2015.г и  у периоду пандемије март 2020 г. и март 2022.г каматна стопа била готово на нули, ако узмемо да је просечно стање глобалних резерви за посматрани период од 9 година било око 9.000 милијарди долара и да 2/3 отпада на неразвијене земље – 6.000 милијради долара, те да су Зеленаши пласирали девизне резерве по најнижој камати од 5,5%, онда добијамо следећу рачуницу .

 

6.000 милијарди долара х 5% х 9 година = 2.700 милијарди долара.

 Зарада је Зеленашима много већа ако су куповали злато или су улагали на Берзу.

Закључак, неразвијене земље, којима треба капитал за развој, како би изашле из неразвијености, приморане су да држе своје девизне резерве у банкама Крсташа и тако богате већ пребогате Зеленаше.

Зар то није апсурд?

Или, још већа глупост, Зеленаши одобравају неразвијеним земљама кредите, додатно их задужују, на основу депозита којег неразвијене државе имају у банкама Зеленаша.

Наравно, све се то ради поткупљивањем политичара у неразвијеним државама.

Четири деценије уназад о томе пишем и залажем се да се девизне резерве повуку, да се не држе више у иностранству, него да се држе у нашој привреди, производњи, извозу, обрадивој земљи, некретнинама, злату и сигурним инвестицијама.

Моји предлози су проглашени за – Јерес!

Зомбирани неолиберални економисти, задојени пропагандном демагогијом Зеленаша, задивљени берзанским шпекулацијама Крсташа, поткупљени малим новцем, полтрони и лицемери, моралне протуве, бесно су одбацили сваки покушај покретања јавне  расправе да се стручно разговара о девизним резервама, које припадају нашем народу и које су капитала нашег народа.

Пласман девизних резерви је била забрањена тема.

Државна тајна која је омогућавала политичком олошу да се богати.

 

У мају месецу 2026.г. девизне резерве Србије су нарасле на 29,8 милијарди евра.

Ако искључимо девизне депозите банака и резерве од 53,7 т злата, Србија има оперативних 18 милијарди евра девизне резерве, које је могла много боље да пласира, него да их држи на депозитима и обвезницама похлепних Зеленаша.

Рецимо, да су пре две године купили злато, данас би наше  оперативне девизне резерве биле 36 милијарди евра.

Девизним резервама морају да управљају специјализовани професионалци и све мора да буде јавно објављено да грађани могу да контролишу.

 

Нажалост, потпуне финансијске незналице се налазе на челу Министарства финансија и НБС.

Не само да не разумеју ово о чему вам пишем, односно, прецизније, неће да разумеју, немају интерес да разумеју, послушни лакеји су чиновника Зеленаша, бране своје државне функције и све већа крадуцкања, него наносе својим незнањем и неспособности велику штету држави.

 

Замислите сраман податак да је Србија за оних девет година негативних каматних стопа, морала да плати Зеленашима преко 200 милиона евра.

Наше девизне резерве нису нам доносиле никакав приход, него смо плаћали држање нашег новца на рачунима Зеленаша.

Зар то није сулудо?

Морате да признате, без обзира колико сте економски писмени, да ово понашање наше монетарне власти нема везе са елементарном логиком и здравом памети нашег древног народа.

Мислим да се, ипак, ради о великој корупцији.

Зато нам је потребан промена политичког и економског система.

Када дођу на власт стручни и морални родољуби, они ће да повуку све девизне резерве из иностранства и држаће их пласиране у привреду Србије и  заштићене  у инвестиционом злату и сребру.

Не пристајемо да нас Крсташи рекетирају и да се Зеленаши богате на нашем капиталу.

Уосталом, способнији смо да много боље управљамо девизним резервама и да доносимо веће зараде држави.

Бранимо наше економске интересе и не пристајемо да будемо слуге грамзивих Зеленаша.

Београд, 7535.г.цветањ